شرایط دانشجویان بین المللی در کانادا

 1. صفحه اصلی
 2. navigate_before
 3. تحصیلی
 4. navigate_before
 5. شرایط دانشجویان بین المللی در کانادا

شرایط دانشجویان بین المللی در کانادا

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا، ممکن است بتوانید در طول تحصیل، بدون اخذ مجوز، کاری برای خود دست و پا نمایید. در واقع سیاست مهاجرتی کانادا، فرصت کسب تجربه کاری ارزشمندی را برای آن دسته از دانشجویان، که کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده اند، فراهم نموده است.

کار در خارج از محیط دانشگاه

با مجوز تحصیلی معتبر کانادایی، یک دانشجو می تواند برای کار نزد یک کارفرما خارج از محوطه دانشگاهی که در آن نام نویسی کرده است، واجد شرایط بشود. پس از واجد شرایط بودن برای کار خارج از دانشگاه، دانشجویان  می‌توانند تا 20 ساعت در هفته، در طول سال تحصیلی و به گونه تمام وقت در زمان تعطیلات دانشگاه، مانند تعطیلات زمستانی و تابستانی یا تعطیلات بهاری، کار داشته باشند.

الزامات واجد شرایط بودن

برای کار در خارج از محیط دانشگاه در طول تحصیل، دانشجویان بایستی شرایط زیر را دارا باشند:

 • داشتن یک مجوز آموزشی معتبر؛
 • تحصیل تمام وقت در یکی از نهادهای آموزشی منتخب (از صفحه اختصاصی ما برای فهرست جامع نهادهای آموزشی منتخب (designated learning institution) DLI بازدید نمایید)؛
 • شروع به تحصیل کرده و خود را در وضعیت تحصیلی رضایت بخشی که توسط آن موسسه تعیین شده، نگاه دارید؛
 • تحصیل در یک برنامه آموزشی آکادمیک، مهارتی یا تخصصی، که دست کم شش ماه به طول انجامیده و منجر به دریافت مدرک دیپلم یا گواهی پایان دوره گردد؛
 • داشتن شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number) SIN.

اگر وضعیت یک دانشجویی تغییر نموده و دیگر هیچ یک از شرایط بالا را نداشته باشد، بایستی کار خارج از دانشگاه خود را ترک نماید. گاهی ممکن است دانشجویی که دیگر به صورت تمام وقت تحصیل نمی کند، بتواند در خارج از دانشگاه به کار خود ادامه دهد، اگر:

 • از آغاز دوره تحصیلی در کانادا به عنوان دانشجوی تمام وقت نام نویسی کرده باشد؛
 • در حال حاضر به صورت پاره وقت تحصیل می کند، زیرا در ترم پایانی دوره آموزشی به سر برده و دیگر برای تکمیل دوره تحصیلی، نیازی به برنامه تمام وقت ندارد.

دانشجویان بین المللی زیر، واجد شرایط کار خارج از دانشگاه نیستند:

 • دانشجویانی که در دوره آموزشی زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (English as a second language) ESL، یا دوره آموزشی زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم (French as a Second Language) FSL، نام نویسی کرده باشند؛
 • دانشجویانی که یک دوره یا برنامه پیش نیاز را می گذرانند؛
 • دانشجویان بازدیدکننده یا انتقالی، در یک موسسه آموزشی منتخب.

اداره مهاجرت و شهروندی پناهندگان کانادا (IRCC)، وضعیت یک دانشجوی تمام وقت را بر پایه تعداد ساعت ها و واحدهای تخصیص یافته برای تکمیل مدرک دیپلم یا گواهی پایان دوره، مشخص می نماید.

کار در دانشگاه

یک دانشجوی بین المللی ممکن است بتواند در محدوده دانشگاهی که در آن نام نویسی کرده، کار کند، در صورتی که دانشجو دارای معیارهای ویژه ای باشد. برای اینکه یک دانشجو بتواند بدون مجوز کار در محیط دانشگاه کار کند، بایستی شرایط زیر را داشته باشد:

 • مجوز تحصیلی معتبر؛
 • داشتن شماره بیمه اجتماعی (SIN)؛
 • نام نویسی در یکی از آموزشگاه های زیر به عنوان دانشجوی تمام وقت، پس از دوره دبیرستان:
  • آموزشگاه های دولتی پس از دوره دبیرستان، مانند کالج یا دانشگاه یا (Collège d’enseignement général et professionnel) CEGEP در کبک
  • یک مدرسه خصوصی در سطح کالج کبک، که قوانین مشابه مدارس دولتی را رعایت نموده و دست کم 50 درصد آن توسط کمک های مالی دولتی تأمین شود (نیمه دولتی)، یا
  • یک مدرسه خصوصی کانادایی، که طبق قوانین استانی می تواند مدرک اعطا نماید

کار در محوطه دانشگاه، برای کارفرمایی است که در محوطه دانشگاه یا موسسه آموزشی محل تحصیل دانشجو به سر برد. این کارفرما، می تواند یک عضو هیات علمی، یک سازمان دانشجویی، یک کسب و کار خصوصی (واقع در محدوده محوطه دانشگاه)، یک پیمانکار خصوصی که خدماتی را به دانشگاه ارائه می‌کند و یا در کل به معنای خوداشتغالی در محوطه دانشگاه باشد.

کار در کانادا به عنوان دستیار یا کارآموز

دانشجویانی که یک برنامه آموزشی در  DLI کانادا می گذرانند، که مستلزم کار اجباری یا کارآموزی است، علاوه بر مجوز تحصیلی معتبر، بایستی برای مجوز دستیاری یا کارآموزی نیز درخواست بدهند. پس بهتر است درباره مجوزهای کارآموزی در کانادا بیشتر بدانید.

مجوز کار پس از تحصیل

این امکان وجود دارد که پس از فارغ التحصیلی، به دانشجویان مجوز کار پس از تحصیل (Post-Graduation Work Permit) PGWP داده شود. در برخی موارد هم ممکن است که همسر دانشجویی که به صورت تمام وقت تحصیل می کند، واجد شرایط ویزای کاری گردد.

فهرست
سازمان مهاجرتی الوند
ارسال از طریق Whatsapp