تحصیل در کانادا

 1. صفحه اصلی
 2. navigate_before
 3. تحصیلی
 4. navigate_before
 5. تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

در صورتی که تمایل­­ به پذیرش آموزشی در کانادا و داشتن اقامت دائم در آنجا را دارید، بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

یک برنامه ریزی دقیق

در آغاز بهتر است درباره‌ی رشته تحصیلی که می‌خواهید در کانادا ادامه دهید، تحقیق کرده و برنامه‌ی آموزشی لازم برای آن را پیدا کنید.

به یکی از نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا درخواست دهید

پس از اینکه رشته آموزشی خود را انتخاب کردید، برای یکی از موسسات آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا رزومه و مدارک مورد نیاز خود را ارسال نمایید. پس از اینکه توسط موسسه‌ی تعیین شده نامه پذیرش دریافت کردید، باید درخواستی برای پذیرش تحصیلی به دولت کانادا ارسال نمایید. این مجوز آموزشی، مدرکی است که تمامی افراد به آن نیاز دارند تا بتوانند به طور قانونی و به عنوان دانشجو در کانادا تحصیل کرده و اقامت آنجا را به دست بیاورند.

بررسی گزینه های مناسب تر برای مهاجرت

پس از اینکه تحصیلات خود را در کانادا به پایان رساندید، می‌توانید وارد بازار کار کانادا شده  و از این راه تجربه کاریِ حرفه‌ای به دست آورده، زمان بیشتری در کانادا مانده و اقامت دائمی آنجا را دریافت نمایید.

 مزایای پذیرش تحصیلی کانادا

کانادا از کشورهایی است که سفر و پذیرش آموزشی به کشور خود را برای دانشجویان بین المللی راحت‌تر کرده است. به طوری که شما می‌توانید با نام نویسی و گذراندن مراحل گفته شده به گونه آنلاین، در نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت، تحصیل کرده و هم‌چنان به همان مزایای حضور در کشور کانادا نیز دسترسی داشته باشید. یکی از دلایل این سیاست، این است که کانادا به دانشجویان غیر کانادایی جدید اجازه می‌دهد که برنامه‌های آموزشی نهادهای آموزشی کانادا را به گونه آنلاین شروع کرده و پس از پایان تحصیل، همچنان واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از دانش آموختگی باشند. در حقیقت این یک سیاست موقتی بوده که هدف از آن، ارائه‌ی انعطاف پذیری بیشتر به دانشجویان به دلیل شیوع جهانی ویروس کروناست .

با توجه به سیاست‌های تعیین شده برای مهاجران، پناهندگان و شهروندان کانادایی، دانشجویان و دانش آموزان می‌توانند تمامی دوره‌ی تحصیل خود را در نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا به گونه آنلاین تکمیل کرده و از طرفی واجد شرایط PGWP (Post Graduate Work Permit) برای اخذ مجوز کار نیز باشند.

در حال حاضر آموزش به صورت آنلاین در کشور کانادا مقرون به صرفه‌تر از کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اروپا و استرالیاست؛ به همین دلیل سیاست PGWP به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که در کشور خود هستید، در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

با اخذ مجوز کار در کانادا می‌توانید به مدت 20 ساعت در هفته و به صورت تمام وقت و یا پاره وقت کار کنید. اگر متاهل هستید، همسر شما واجد شرایط دریافت مجوز کار آزاد برای هر کارفرمای کانادایی، در حین و پس از اتمام تحصیل شما خواهد بود. همچنین شما می توانید فرزندان خود را به کانادا آورید تا آنها بدون نیاز به داشتن مدرک تحصیلی در یکی از مدارس دولتی کانادا به ادامه تحصیل بپردازند. پس از پایان تحصیلات، مدرکی که از دانشگاه‌های کانادا دریافت می کنید، توسط تمامی کارفرمایان و مقامات دولتی کانادا به رسمیت شناخته شده و مورد احترام قرار خواهد گرفت. این مدرک برای شما این امکان را فراهم می نماید تا به بازار کار کانادا وارد شده و حتی امتیازات بیشتری تحت عنوان برنامه‌های مهاجرتی به استان‌های دیگر به دست بیاورید.

دانشگاه ها و کالج های کانادا

 نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت که (Designated learning institutions) DLI نامیده می‌شوند، به دانشجویان برای اخذ تحصیل و اقامت در کشور کانادا یاری می رسانند. فهرست نهادهای آموزشی یا همان DLI طبق (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) IRCC به طور مداوم در حال افزایش است. از این رو بهتر است پس از انتخاب موسسه آموزشی مورد نظر، به وبسایت رسمی کشور کانادا مراجعه کرده و مطمئن شوید دانشگاهی که می‌خواهید در آن نام نویسی نمایید، توسط IRCC تایید شده و مجاز باشد.

اُنتاریو و کِبِک از نظر جمعیت بزرگترین استان‌های کانادا بوده و با داشتن کمابیش 1000 موسسه آموزشی، بیشترین نهادها را دارند. اگر مایل به پذیرش آموزشی در مقاطع لیسانس یا کارشناسی و فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد و دکترا باشید، بهتر است بدانید که کشور کانادا حدود 100 دانشگاه برای تحصیل در این رشته‌ها دارد، که از میان آنها می توان به این دانشگاه ها اشاره کرد:

 • دانشگاه دالاهو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه کوئینز
 • دانشگاه سایمون فریزر
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه مونترِال
 • دانشگاه اُتاوا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه واترلو

به طور کلی می توان گفت که چون کانادا برابری را در سیستم آموزشی خود ترویج می‌کند، در نتیجه دانشگاه‌های سراسر کانادا به اضافه 150 کالج فنی و حرفه‌ای، آموزش‌هایی با کیفیت بالا ارائه می‌دهند. در حالی که دانشگاه‌ها در ارائه‌ی دانش نظری و آموزش حرفه‌ای در برخی از مشاغل (مانند پزشکی، مهندسی و حقوق) تخصص دارند، کالج‌های محلی نیز، آموزش های فنی و کاربردی بیشتری را به دانشجویان، برای ورود سریع به بازار کار ارائه می نمایند؛ در نتیجه، برنامه‌ها و آموزش‌های عملی کالج می‌توانند در سریع ترین زمان ممکن دانشجویان را وارد بازار کار نمایند.

روش‌ های تحصیلی برای اخذ اقامت دائم در کانادا

دانشجویانی که تحصیلات کارشناسی خود را در کانادا به اتمام می‌رسانند، فرصت‌های زیادی برای تمدید اقامت خود و در نهایت تبدیل آن به اقامت دائم در کانادا دارند. یکی از راه‌های گرفتن  اقامت دائم کانادا، تحصیل در نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت کاناداست. شما پس از سپری نمودن دوره آموزشی خود در کانادا می‌توانید با گرفتن مجوز کار یعنی PGWP حداکثر تا ۳ سال در کانادا کار کرده و در کنار آن از راه‌های اقامت دائم فدرال و استانی به دنبال راه‌های کسب اقامت دائم در آن کشور باشید. برخی از این روش‌های کسب اقامت دائم عبارتند از:

اکسپرس اِنتری (ٍExpress Entry)

یکی از برجسته‌ترین راه‌های پیگیری اقامت دائم، ارسال پروفایل اکسپرس اِنتری است. اکسپرس اِنتری اصلی‌ترین روشی است که کانادا توسط آن درخواست‌های مهاجرتی را مدیریت می‌کند.  این سیستم به داوطلبان جوانی که دارای تحصیلات و تجربه کاری در کشور کانادا و به طور کامل مسلط به زبان‌های انگلیسی و یا فرانسوی باشند، رتبه‌ی بیشتری اختصاص خواهد داد. هر ساله ده ها هزار دانشجو و کارگر موقت بین المللی واجد شرایط، می توانند از راه اکسپرس اِنتری در برنامه محبوب تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class) CEC که هر ساله برگزار می شود، شرکت کنند.

برنامه استانی (provincial nominee programs) PNP

برنامه های نامزد استانی  PNP به استان‌ها و مناطق سراسر کانادا اجازه می‌دهد تا دانشجویان و کارکنان مهاجری را که نیازهای اقتصادی محلی شان را برآورده می‌کنند، شناسایی نمایند.

کبک (Quebec)

کبک دومین استان بزرگ کانادا و شهر مونترال یک مقصد بسیار محبوب برای دانشجویان است. این استان سیستم مهاجرتی خود را با برنامه‌هایی متفاوت از برنامه‌های ارائه شده توسط دولت فدرال و PNP اجرا می‌کند. کبک همچنین دانشجویان را برای گرفتن اقامت دائم تشویق می‌نماید.

فهرست
سازمان مهاجرتی الوند
ارسال از طریق Whatsapp