پذیرش تحصیلی

  1. صفحه اصلی
  2. navigate_before
  3. مهاجرت تحصیلی
  4. navigate_before
  5. پذیرش تحصیلی

پذیرش تحصیلی

پس از انتخاب نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت و برنامه آموزشی در کانادا، دانشجویان بایستی بتوانند در آموزشگاه انتخابی خود پذیرش بگیرند.

آیا شما واجد شرایط هستید؟

با توجه به اینکه شرایط و مراحل دقیق پذیرش از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت است، بهتر است هنگام تهیه‌ی درخواست، عوامل زیر را در نظر بگیرید. هرچند توجه به این نکته ضروری است که دانشجویان آینده نگری که مایل به دریافت پذیرش آموزشی در کانادا هستند، در آغاز بایستی برای یک برنامه تحصیلی در یک موسسه آموزشی تعیین شده (designated learning institution) DLI درخواست دهند.

برای اطلاع از اینکه آیا واجد شرایط گرفتن مجوز تحصیل در کانادا هستید یا خیر، طی مشاوره ای رایگان می توانید پاسخ تمامی پرسش های خود در این زمینه را بدست آورید.

 زبان مورد نیاز

ددو زبان رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسوی هستند. برای واجد شرایط بودن برای یک برنامه‌ی آکادمیک، بیشتر مدارس انگلیسی زبان ممکن است از دانش آموزانی که انگلیسی برای آن‌ها زبان اول نیست بخواهند که در یک آزمون زبان انگلیسی مانند (Test of English as a Foreign Language) TOEFL قبول شوند. برای کسب مدرک (International English Language Testing System) IELTS یا آزمون زبان انگلیسی آکادمیک کانادایی (Canadian Academic English Language) CAEL، شما می توانید در یک آموزشگاه (English as a Second Language) ESL نام نویسی کنید. نهادهای فرانسوی زبان شاید درخواست یک آزمون معتبر فرانسوی داشته و یا روش‌های ارزیابی گوناگونی برای زبان داشته باشد.

الزامات ورودی

هیچ آزمون ورودی یا کنکوری در سراسر کانادا برای برنامه‌های تحصیلی پس از دبیرستان وجود ندارد. هر یک از نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت، استانداردهای پذیرش خود را تعیین کرده و شایستگی های هر درخواست کننده را به گونه جداگانه ارزیابی می‌کند. همچنین متقاضیان بایستی اثبات نمایند که شرایط پذیرش آموزشی را دارا هستند.

مهلت درخواست

مهلت درخواست از آموزشگاهی به آموزشگاه دیگر متفاوت است و برخی از آموزشگاه ها فقط در مقاطع خاصی از سال درخواست می‌پذیرند. پس از ارسال درخواست پذیرش تحصیلی، ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد تا از طرف موسسه پاسخی دریافت نمایید. از طرف آموزشگاه، اطمینان از اینکه درخواست کننده زمان کافی برای اخذ Study Permit و سفر به کانادا پیش از آغاز برنامه آموزشی را دارا باشد، بسیار مهم است. پس بایستی پیش از شروع تاریخ در نظر گرفته شده برای یک برنامه تحصیلی، درخواست خود را ارسال کرده باشید.

سال تحصیلی موسسات آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت

سال تحصیلی به طور معمول از ماه سپتامبر تا ماه مِی ادامه پیدا می کند. برخی از آموزشگاه ها دارای طول ترم سه ماهه بوده و همه‌ی دروس حتی تابستان ها نیز در دسترس هستند. سایر نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت ممکن است انتخاب رشته و جدول زمانی محدودتری در طول ماه‌های تابستان ارائه داده و نام نویسی در دوره‌های تابستانی اغلب اختیاری است. برخی از رشته‌های تحصیلی نیز ورودی در ماه ژانویه دارند.

مطالعه زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم

دانشجویانی  که به عنوان یادگیری زبان دوم  در یک مؤسسه خصوصی کانادا، فرانسوی یا انگلیسی تحصیل می‌کنند، می توانند تأیید کنند که این برنامه از کیفیت خوبی در وب سایت Languages ​​Canada برخوردار است. این سازمان یک ارزیابی کیفی از مدارس زبان در سراسر کانادا و لیستی از برنامه‌ها و اعضای تایید شده را ارائه می‌دهد.

شناسایی موسسات آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت و یا برنامه های تحصیلی

در کانادا، دولت‌های استانی و منطقه‌ای مسئول آموزش هستند و بنابر قوانین تایید شده استانی، به کالج‌ها و دانشگاه‌ها حق اعطای مدرک داده می‌شود. پیش از درخواست برای نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت، دانشجویان بایستی بررسی نمایند که آیا موسسه‌ی مورد نظر DLI است یا خیر. برای دریافت فهرست کامل همه‌ی DLI ها بر پایه استان، بهتر است به فهرست نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت مراجعه نمایید.

آموزش از راه دور موسسات آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت

کسانی که نمی‌توانند برای تحصیل در یکی از نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت آموزش های تکمیلی به کانادا بروند، می توانند از برنامه‌های آنلاین ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج‌های کانادا استفاده نمایند. آن گاه با تکمیل این دوره‌ها، دانشجویان می توانند برای شرکت در سال دوم یا سوم برنامه های آموزشی یک موسسه به کانادا بروند.

کمک مالی

کسانی که برای فراهم نمودن هزینه تحصیل در کانادا به کمک مالی نیاز داشته باشند، می‌توانند در نخستین اقدام خود، با کشور شهروندی خود تماس بگیرند، چون ممکن است بورسیه تحصیلی، وا‌م‌های کم بهره، یا امتیازهای دیگری که واجد شرایط آن هستند، به آن‌ها تعلق بگیرد. علاوه بر این، دفتر کمک مالی نهادهای آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت که می‌خواهید در آن شرکت کنید، ممکن است در موقعیتی باشد که بتواند به دانشجو کمک مالی نماید. برخی از نهادها هم شاید بتوانند گزینه‌های تامین مالی در دسترس دانشجویان قرار دهند. اگر دانشجویی قصد انتقال بقیه‌ی واحدهای درسی خود به یک موسسه‌ی آموزشی دیگر را داشت، بایستی با دانشگاه و یا کالج مقصد تماس بگیرد؛ چرا که هر موسسه آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت، سیاست ویژه خود را درباره اعتبارهای انتقالی دارد.

تماس با موسسه آموزشی

هنگامی که دانشجویی یک دانشگاه یا کالج کانادایی را برگزید، می تواند برای اطلاع از نحوه‌ی درخواست به وب سایت آن موسسه مراجعه یا با دفتر پذیرش آنجا تماس برقرار نماید. بسیاری از نهادها، درخواست پذیرش تحصیلی را به صورت الکترونیکی و آنلاین دریافت می‌نمایند. متقاضی ممکن است در عرض چهار تا شش ماه پس از مهلت درخواست، نامه ای درباره درخواست پذیرش آموزشی دریافت نماید. متقاضیان منتخب، نامه‌ای به عنوان پذیرش دریافت خواهند کرد که ممکن است برای درخواست مجوز تحصیل کانادا بتوان از آن استفاده نمود.

فهرست
سازمان مهاجرتی الوند
ارسال از طریق Whatsapp