ویزای کار پس از تحصیل

  1. صفحه اصلی
  2. navigate_before
  3. کاریابی
  4. navigate_before
  5. ویزای کار پس از تحصیل

ویزای کار پس از تحصیل

برای مهاجرت کاری به کانادا، دانشجویان بین المللی که دوره آموزشی واجد شرایطی را در کانادا گذرانده باشند، می توانند برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی(Post-Graduation Work Permit) PGWP اقدام نمایند. مجوز PGWP به متقاضیان اجازه می دهد تا برای هر کارفرمایی که در کانادا انتخاب کرده باشند، کار کنند. متقاضیان می توانند از این تجربه کاری برای کمک به درخواست اقامت دائم و مهاجرت کاری به کانادا استفاده نمایند. PGWP به مدت سه سال معتبر است.

بیش از 100 برنامه مهاجرتی مختلف برای داوطلبانی که در کانادا تحصیل یا کار کرده باشند ارائه می گردد. به طور کلی، دارنده PGWP بایستی یک سال تجربه حرفه ای در کد ملی طبقه بندی مشاغل (National Occupational Classification) NOC و گروه های 0، A یا B داشته باشد.

آیا می توان در خارج از کانادا تحصیل کرد و هنوز واجد شرایط PGWP بود؟

شرایط مهاجرت کاری به کانادا، پناهندگی و شهروندی کانادا در طول همه‌گیری کووید-19، سیاست خاصی داشته است. این سیاست به دانشجویان دیگر کشورها اجازه می‌دهد تا برنامه اقامت خود در کانادا را در حالی که در خارج از آنجا زندگی می‌کنند، تکمیل نموده و هنگام مهاجرت کاری به کانادا همچنان واجد شرایط دریافت PGWP باشند. برای بهره مندی از این سیاست، بایستی موارد زیر را رعایت نمایید:
– در یک موسسه آموزشی اختصاصی کانادا نام نویسی نمایید. دولت کانادا برای تشویق دانشجویان خارجی، کالج ها و دانشگاه هایی تحت عنوان (designated learning institution) DLI را مشخص کرده، که مورد تایید آن هستند.
– برنامه تحصیلی را بین بهار 2020 و تابستان 2022 آغاز کرده یا آغاز خواهید کرد، یا برنامه شما از پیش از مارس 2020 در حال انجام بوده است.
– یک مجوز آموزشی، یا تاییدیه برای مجوز آموزشی داشته، یا پیش از آغاز برنامه مهاجرت کاری به کانادا، خود برای مجوز تحصیلی درخواست داده، به طوری که در نهایت تایید گردد.

برای آنکه واجد شرایط PGWP باشید، چه الزاماتی را بایستی فراهم نمود؟

– دریافت ریز نمره ها و نامه رسمی از DLI الزامی است.
– رونوشت و نامه رسمی بایستی در درخواست مجوز PGWP گنجانده شود.

کدام موسسات آموزشی مورد تایید هستند؟

متقاضی بایستی از یک موسسه دولتی مانند کالج، مدرسه فنی حرفه ای یا دانشگاه فارغ التحصیل شده باشد.

در کبک، همچنین می‌تواند یک (Collège d’Enseignement Général et Professionnel) CEGEP یا یک مدرسه خصوصی پس از دبیرستان باشد که تحت قوانین مشابه مدارس دولتی در کبک اداره می‌شود.

باز هم در کبک، اگر یک دبیرستان یا دبیرستان خصوصی، برنامه های واجد شرایط را برای نهصد ساعت یا بیشتر ارائه نماید، تحصیل در این مرکز با دریافت مدرک DEP از  ASP (Attestation de Spécialisation Professionnelle) همراه خواهد بود.
یک دانشگاه خصوصی کانادایی که می تواند طبق قانون استانی مدرک اعطا نماید. مدارک تحصیلی شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا می گردد.
توجه داشته باشید که فارغ التحصیلان برنامه های آموزش فنی-حرفه ای در کبک، بایستی معیارهای PGWP تعیین شده توسط IRCC (immigration, Refugees and Citizenship Canada) را نیز بسته به نوع دیپلم دریافتی داشته باشند.

مدت اعتبار PGWP برای اخذ مهاجرت کاری به کانادا چه قدر است؟

مجوز PGWP بین 8 ماه تا 3 سال اعتبار دارد. مدت واقعی آن، متناسب با طول برنامه شما در یک DLI کاناداست. دستورکارهای IRCC که در وب سایت آمده، شامل موارد زیر می گردد:
برنامه آموزشی که زیر 8 ماه کامل شده، واجد شرایط برای PGWP نیست. هر برنامه آموزشی که بین 8 ماه تا کمتر از 2 سال تکمیل شده، PGWP برای مدت معادل برنامه آموزشی شما معتبر خواهد بود. (به عنوان مثال، یک برنامه 10 ماهه منجر به PGWP  برای ده ماه می شود)
دوره آموزشی که 2 سال یا بیشتر طول بکشد، برای PGWP به مدت 3 سال معتبر خواهد بود. در تکمیل بیش از یک برنامه، ممکن است بتوانید برنامه های آموزشی کانادایی خود را برای کسب مجوز PGWP ترکیب کنید. تا زمانی که برنامه ها، واجد شرایط DLI بوده و هر کدام بیش از 8 ماه طول بکشد، مدت کل PGWP با مدت زمان آنها مطابقت خواهد داشت.

مهلت درخواست PGWP چه قدر است؟

واپسین مهلت درخواست مجوز PGWP و اقدام برای مهاجرت کاری به کانادا، به مدت 180 روز یا شش ماه پس از دریافت رونوشت و نامه رسمی از DLI است و بایستی تایید کند که شرایط لازم برای تکمیل برنامه تحصیلی برآورده گشته است.
اگر مجوز تحصیل، پیش از رسیدن نمره ها منقضی شود، داوطلبان دو گزینه در پیش رو دارند: یا برای اقامت بیشتر در کانادا به منظور بالا بردن زمان بررسی درخواست داده، یا کانادا را ترک نموده و برای PGWP درخواست بدهید.
هنگام درخواست، متقاضیان بایستی نشان دهند که یا دارای گواهینامه آموزشی معتبر بوده، یا مجوز تحصیل داشته، یا آنکه مجاز به تحصیل در کانادا بدون نیاز به دریافت مجوز تحصیل بر اساس آیین نامه ی مهاجرت و حفاظت از پناهندگان و بندهای 188(1) (آ) و (ب) هستند.

مدارک پشتیبانی مورد نیاز برای مهاجرت کاری به کانادا و برنامه PGWP چیست؟

امکان دارد افسرانِ برنامه، مدارکی اضافی درخواست نمایند، ولی بایستی بدانید که دو مدرک مهم در زمان درخواست مورد نیاز است: یکی نامه ای که تکمیل برنامه آموزشی را تایید می نماید و دوم رونوشت رسمی DLI آنها.

فهرست
سازمان مهاجرتی الوند
ارسال از طریق Whatsapp