مقاطع و رشته های تحصیلی

 1. صفحه اصلی
 2. navigate_before
 3. تحصیلی
 4. navigate_before
 5. مقاطع و رشته های تحصیلی

مقاطع و رشته های تحصیلی

 همچنانکه تعداد برنامه‌های تحصیلی خاص مقاطع تحصیلی در کانادا  به صد رشته می‌رسد، بیشتر آن‌ها به یکی از دسته‌بندی‌های همگانی زیر تعلق دارد:

 • هنر و علوم انسانی
 • بازرگانی و مدیریت
 • دانش های رایانه ای
 • آموزش
 • هنرهای زیبا
 • مهندسی و فن‌آوری
 • ریاضیات
 • داروسازی و علوم زندگی
 • علوم طبیعی
 • علوم اجتماعی
دوره‌های آموزشی و واحدهای درسی

برنامه‌های تحصیلی شامل  واحدهای مجزایی است که دوره های آموزشی نامیده می‌شود. برای نمونه، زمان تحصیل در رشته بازرگانی، دانشجویان بایستی در زمینه‌های اقتصاد، حسابداری و کارآفرینی نیز دوره‌های کارآموزی را گذرانده و لازم است در برنامه آموزشی مشابه، دوره‌های آموزشی متفاوتی را بسته به حوزه‌های تحصیلی ویژه خود بگذرانند. برای مثال دانشجوی رشته املاک و مستغلات، دوره کارآموزی بسیار متفاوتی را نسبت به دانشجوی حسابداری داراست، در حالی‌که هر دوی این دانشجویان در «مدرسه بازرگانی و مدیریت»  هستند.

بسیاری از دوره‌های آموزشی در کانادا مجموعه‌ای از درس‌های هفتگی، آزمون‌ها و دوره‌های آموزشی و کاری مستقل را در حوزه خاصی در بر می‌گیرد و نزدیک به 12 هفته به درازا می‌انجامد. وقتی ملزومات برای یک دوره آموزش فردی با موفقیت انجام شد، موسسه آموزشی به دانشجویان برای تکمیل کردن برنامه تحصیلی امتیاز خواهد داد. یک برنامهآموزشی زمانی کامل می‌شود، که واحدهای درسی الزامی تمام شده باشد. برای نمونه، مدرک کارشناسی در کانادا به طور معمول 120 واحد درسی را در بر می گیرد.

نیم‌سال‌های تحصیلی

 سال تحصیلی در کانادا از ترم‌هایی آموزشی تشکیل شده که به طور معمول عنوان نیم‌سال‌های تحصیلی را به آن اطلاق می‌کنند. بیشتر مدارس در کانادا از سیستم نیم‌سال آموزشی یا دوره سه ماهه استفاده می‌کنند، به این معنا که سال تحصیلی به دو نیم‌سال تحصیلی با مدت برابر تقسیم می‌شود. بهتر است دانشجویان به یاد داشته باشند که ماه سپتامبر آغاز سال تحصیلی در کاناداست.

 علاوه بر برنامه‌های مقاطع آموزشی در کانادا ، عوامل مهم دیگری هم برای انتخاب یک موسسه وجود دارد و دانش‌آموزان می توانند مدرسه را بر اساس اعتبار، موقعیت مکانی، فرصت‌های فوق برنامه درسی یا هزینه ی آن انتخاب نمایند. بسیاری از برنامه‌های مقاطع تحصیلی در کانادا به دانش‌آموز این اجازه را می‌دهد تا حوزه اصلی آموزشی خود را برگزیده یا سپس آن‌را در برنامه تحصیلی خود بگنجاند. این امر به ویژه درباره برنامه های مقطع کارشناسی که در آن دانشجو ممکن است رشته آموزشی اصلی و فرعی خود را در سال دوم انتخاب نماید، صادق است. بهتر است دانشجویان این را نیز به یاد داشته باشند که اگر درباره یک حوزه تخصصی دچار شک و تردید می شوند، این مانع تحصیل شان در کانادا نیست؛ چه دنبال کردن یک برنامه آموزشی بد، در نهایت می‌تواند به اشتباه پرهزینه ای  بیانجامد. این اشتباه می‌تواند اشتباه مالی یا اشتباه زمانی باشد و بسیاری از برنامه‌های تحصیلی، تغییر در  برنامه‌ها یا ترتیب دادن میان برنامه‌ها را پیشنهاد می‌نمایند.

پس بهتر است که دانشجو  از برنامه مقاطع آموزشی که می‌خواهد آن‌را در کانادا دنبال نماید، ایده روشنی داشته باشد. وی می تواند برای داشتن تجربه و پیشرفت کاری، از همه گزینه های در دسترس بیشترین بهره را ببرد.

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا
سطوح تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

قانون اساسی کانادا به هر استان یا منطقه اجازه ارائه دادن برنامه های آموزشی خود را می دهد و بر خلاف تفاوت‌های منطقه‌ای، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های فنی کانادا، از اصطلاحات همانندی برای توصیف مسیرها و گواهینامه‌های رایج استفاده می‌کنند. مدت زمان و ترکیب این برنامه‌ها، برای دانشجویان یک امر مهم تلقی می گردد؛ زیرا واجد شرایط بودن، تاثیر مستقیمی بر کسب فرصت‌های استخدام و کاریابی و در نبیجه مهاجرت به کانادا در بر دارد.

آیا شما واجد شرایط هستید؟

 چنانچه شما برای اخذ مجوز آموزشی در کانادا واجد شرایط هستید، وقت مشاوره رایگان دریافت نمایید تا پاسخ تمامی پرسش های خود در این زمینه را دریافت نمایید.

اشتغال به تحصیل در کانادا

اشتغال به تحصیل در کانادا نیاز به تکمیل دوره دوم دبیرستان دارد.  مدت زمان استاندارد اشتغال به تحصیل در دوره کارشناسی، سه تا پنج سال است. دانشجویان بایستی دست کم برای چهار سال جهت تکمیل دوره کارشناسی (اشتغال به تحصیل) بودجه کافی داشته باشند. با تکمیل دوره کارشناسی و داشتن ترکیب درستی از مهارت‌های زبانی و تجربه، دانشجویان می توانند برای تعدادی از برنامه‌های استانی و مهاجرت فدرال، واجد شرایط بشوند. آن‌ها ممکن است تصمیم بگیرند تا مدرک کارشناسی ارشد را نیز دریافت نمایند، که نیازمند تکمیل دوره کارشناسی است. همچنین کانادا تعدادی گواهینامه، مدرک دیپلم و مدرک فوق دیپلم در سطح دانشجویان کارشناسی ارایه می‌دهد، که می تواند برای دانشجویانی که شایستگی اخذ درجه کارشناسی ارشد در کانادا را نداشته، ولی چه بسا این مدارک برای هدف های مهاجرتی یا کاری این دانشجویان سودمند تلقی گردد.

گواهینامه های تحصیلی
که  کمتر از یک سال، یا یکی دو نیم‌سال تحصیلی تمام وقت طول می کشد:

اخذ یک مدرک معمولی در کانادا به 3 تا 8 ماه آموزشی زمان نیاز دارد. حوزه‌های رایج شامل بازرگانی، فن‌آوری داده ها، مدیریت مراقبت‌های بهداشتی یا انتخاب‌های دیگری پیش از دیپلم یا مقاطع پایین تر است. هدف از اخذ این گونه گواهی ها این است که به دانشجویان، مهارت‌ها و دانش هایی برای ورود به بازار کار داده شود. همه کالج‌ها و دانشگاه‌ها، گواهی نامه های تحصیلی را با مدت زمان‌های متفاوت ارایه می‌کنند. داشتن مدرک دیپلم دبیرستان کانادا یا گذراندن پیش‌نیازهای موضوعی برای پذیرش جهت اخذ گواهی نامه های این گونه از برنامه های آموزشی، الزامی است.

دیپلم کالج یا دانشگاه
حداقل دو سال یا چهار تا شش نیمسال تحصیلی تمام وقت طول می کشد.

 دیپلم‌های کالج مربوط به یکی از مقاطع آموزشی در کاناداست، که اغلب شامل دو سال تحصیلی تمام وقت می گردد. مانند گواهی نامه های تجصیلی ، برنامه‌های مقطع دیپلم اصولا  برای پاسخگویی به نیازهای خاص در مشاغل تجاری و فنی یا حرفه‌ای پرورش می‌یابد. بسته به نیازهای شغلی-که ممکن است 3 یا 4 سال طول بکشد. برنامه‌های دیپلم احتمالا دارای دوره‌های کارآموزی مشترک یا انتخاب‌های سایر دوره‌های کارآموزی هستند. مدرک تحصیلی دیپلم می‌تواند به مدرک کارشناسی ارتقا پیدا کند.پذیرش در یک برنامه تحصیلی برای اخذ دیپلم کالج نیاز به گذراندن کامل دوره متوسطه یا معادل آن‌را دارد.

فوق دیپلم
 معمولا دو سال یا چهار نیم‌سال تحصیلی تمام وقت طول میکشد.

 مدرک فوق دیپلم که برای یکی از مقاطع آموزشی در کاناداست، شامل 60 واحد درسی می‌گردد. برنامه تحصیلی پایه در حوزه کلاسیک (از قبیل دانش ها یا هنرها) است. بر خلاف گواهی نامه ها و دیپلم‌ها، مدرک‌های فوق دیپلم، بخشی از موضوعات آموزشی همگانی علاوه بر علاقه مندی در حوزه‌های تخصصی (مشابه رشته تحصیلی) را در بر می‌گیرد. مقطع فوق دیپلم به دانشجویان اجازه می دهد تا آموزش های خود را در یک کالج یا دانشگاه آغاز کرده و پس از اخذ مدرک مربوطه، بتوانند به دوره کارآموزی سال سوم در یک دانشگاه انتقال یابند، که تشخیص به تعویق انداختن این انتقال، توسط موسسه صورت می پذیرد.

 مدرک کارشناسی
 به طور معمول چهار تا پنج سال یا هشت نیم‌سال تحصیلی تمام وقت یا بیشتر طول می‌کشد.

 مدرک کارشناسی مربوط به یکی از مقاطع آموزشی در کاناداست، که پس از دوره دبیرستان به طور معمول چهار سال تحصیلی تمام وقت به طول می انجامد و دامنه موضوع های آن، تا رشته های آموزشی رایج مانند بازرگانی، دانش همگانی، مهندسی، هنرها و علوم انسانی را در بر می گیرد. بدین ترتیب، از دانشجویان انتظار می‌رود که در طول یک یا دو سال بتوانند یک دانش کلی و بنیادی کسب نموده و سپس به طور خاص بر روی تخصصی ویژه متمرکز شوند. برخی از دانشکده ها در این زمینه، یک دوره تخصصی پنج ساله که در برگیرنده کارآموزی عملی است  را پیشنهاد می‌نمایند (برای مثال، اخذ گواهینامه‌های آموزگاری). پذیرش در مقطع کارشناسی، مستلزم تکمیل دبیرستان در کانادا و اخذ مدرک دیپلم یا مدرکی هم ارز آن است.

دانشنامه کارشناسی ارشد یا گواهی کارشناسی ارشد
کمتر از یک سال یا دو نیم‌سال تحصیلی تمام وقت به طول می انجامد.

 در کانادا پس از تکمیل دوره کارشناسی، می توان به شماری از دانشنامه ها و گواهی‌های آموزشی دست یافت؛ که این برنامه ها کمابیش شامل دو یا سه نیم سال تحصیلی تمام وقت می گردد. دانش آموختگان دوره های دیپلم و کارشناسی، پس از گذراندن مقطع کارشناسی، می‌توانند به مقطع کارشناسی ارشد که یکی از مقاطع تحصیلی در کاناداست گذر کنند. موضوعات مرسوم در این مقطع، شامل مدیریت، بازرگانی، بازاریابی و فروش، مدیریت منابع و غیره است.

مدرک کارشناسی ارشد
به طور تقریبی یک تا سه سال و یا سه تا نه نیمسال تحصیلی تمام وقت طول می‌کشد.

یکی دیگر از مقاطع تحصیلی در کانادا  دوره کارشناسی ارشد است که  شامل یک تا سه سال تحصیل در این مقطع است و فرد را به تمرین عملی هدایت می‌نماید. این درجه های آموزشی توسط  دانشگاه‌ها ارایه گشته و به حوزه های آموزشی قبلی در دوره کارشناسی برمی‌گردد .در این برنامه های آموزشی، اغلب از دانشجو انتظار می‌رود تا پژوهش های نوآورانه قابل توجهی را پیشنهاد کرده و انجام دهد، تا سرانجام به یک پروژه بزرگ، پایان‌نامه یا آزمون های فراگیر ختم گردد. بنا بر این شرکت در برنامه‌های کارشناسی ارشد کانادا، نیاز به تکمیل مقطع کارشناسی دارد.

مدرک دکترا
به طور تقریبی 4 تا 6 سال طول می‌کشد.

به طور کلی یک دوره دکترا در کانادا شامل دست کم دو تا سه سال تحصیل تمام وقت در دوره های کارآموزی فراگیر و تحلیلی می شود، که با ارائه یک پایان نامه غیر وابسته و یا یک تز دنبال می ‌شود. داشتن مدرک تحصیلی دکترا در بیشتر شغل‌ها مانند استادی دانشگاه‌ها یا شغل های مدیریتی رده بالا در دولت، مراقبت بهداشتی و آموزش، ضروری است.

فهرست
سازمان مهاجرتی الوند
ارسال از طریق Whatsapp