IRCC هنوز در حال توسعه استراتژی اکسپرس اینتری خود برای سال 2022 است.

  1. صفحه اصلی
  2. navigate_before
  3. اخبار
  4. navigate_before
  5. IRCC هنوز در حال توسعه استراتژی اکسپرس اینتری خود برای سال 2022 است.

طبق گفته های اخیر “شان فریزر”، وزیر مهاجرت کشور کانادا، اداره کارهای مربوط به مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) IRCC، هنوز در حال ارزیابی استراتژی اکسپرس اِنتری خود برای سال 2022 است.

اصلی ترین راه ورود مهاجران رده اقتصادی به کانادا، روش Express Entry است. در این راستا، داوطلبانی که معیارهای لازم جهت برنامه کارگران ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program) FSWP، برنامه نیروهای ماهر فدرال (Federal Skilled Trades Program) FSTP و تجربه کانادایی (Canadian Experience Class) CEC را داشته باشند، می توانند برای ایجاد پروفایل اکسپرس اِنتری در وبسایت اداره مهاجرت این کشور اقدام نمایند. این افراد بر اساس معیارهای مختلفی از جمله سن، مهارت های زبانی، سطح آموزش ها، سابقه کار و سایر فاکتورهای مورد نظر اداره مهاجرت در سیستم جامع (Comprehensive Ranking System) CRS امتیاز دریافت می نمایند. کمابیش هر دو هفته، اداره مهاجرت کانادا از متقاضیان واجد شرایط دعوت به عمل می آورد تا برای شرکت در این طرح و اخذ اقامت دائم این کشور، درخواست ارسال نمایند. پیش از همه- گیری ویروس کرونا، داوطلبان اِسکیلد وُرکِرِ فدرال (FSWP)، عمده ترین دریافت کنندگان دعوت نامه های اکسپرس اِنتری برای اقامت دائم در کانادا بودند.

لازم به ذکر است که اداره مهاجرت کانادا، همچون گذشته به قرعه کشی های 15 روز یکبارِ اکسپرس اِنتری خود ادامه می دهد، که مورد آخر آن نیز به تازگی در تاریخ 19 ژانویه صورت گرفت.

شان فریزر: “اداره امور مهاجرت هیچ برنامه ای برای لغو برنامه های اکسپرس اِنتری ندارد.”

به تازگی یکی از دستورهای غیر رسمی داخلی اداره مهاجرت که در تاریخ 24 نوامبر 2021 امضا شده، فاش گردید، که به شک و شبهه های زیادی در رابطه با استراتژی اکسپرس اِنتری کانادا برای سال 2022 دامن زد. محتوای این یادداشت به گونه ایست که امکان تمدیدِ وقفه ای که برای دعوت نامه های اکسپرس اِنتری برای متقاضیان برنامه های CEC، FSTP و FSWP افتاده را تا میانه ی امسال بررسی نموده که به این ترتیب فرصت بیشتری برای کاهش پرونده های به تعویق افتاده اداره امور مهاجرت و پناهندگی کانادا را بدهد. با این همه، از آنجایی که بخش های بیشتر این یادداشت حذف و ویرایش شده، نمی توان به طور قطع از مفاد آن دریافت که اداره مهاجرت چه برنامه ای برای مدیریت Express Entry در سال پیش رو دارد. جالب تر اینکه، تا دسامبر 2021 مجموع کل اپلیکیشن فرم های معوقه ای که در صف انتظار برای مهاجرت به این کشور هستند، به 1.8 میلیون درخواست می رسند که از این میان، نزدیک به 120,000 درخواست مختص به داوطلبان اکسپرس اِنتری است.

فریزر اعلام کرد که اداره مهاجرت کانادا هنوز برنامه ای برای قرعه کشی بعدی در خصوص دعوت نامه های CEC و همین طور FSWP ندارد.

به تازگی در شبکه های اجتماعی متعدد، شایعه هایی مبنی بر لغو و بازپرداخت درخواست های اقامت دائم معوق بر سر زبان ها افتاده بود؛ درست مثل کاری که کانادا 10 سال پیش برای کاهش پرونده های اینچنینی خود صورت داد. اما فریزر تصریح کرد که اداره مهاجرت کانادا در حال حاضر چنین برنامه ای ندارد. وی همچنین اعلام کرد که IRCC تمام تلاش خود را داشته تا عقب افتادگی ها را کاهش داده و هرچه زودتر به درخواست ها رسیدگی نماید. در این راستا، دولت کانادا نیز بودجه ای 85 میلیون دلاری برای این کار اختصاص داده است.

احتمال انجام قرعه کشی رده های خاص شغلی در آینده

فریزر اعلام کرد که اداره مهاجرت، امکان گزینش اکسپرس اِنتری بر مبنای نیازهای نیروی کار کانادا را بررسی می نماید.

در لایحه بودجه 2021 به این نکته اشاره شده، که دولت کانادا متمایل به اصلاح طرح اکسپرس اِنتری است تا داوطلبانی در این طرح انتخاب شوند که به بهترین شکل ممکن پاسخگوی نیازهای بازار کار این کشور باشند.

با وجود اینکه صدور دعوت نامه های اکسپرس اِنتری بر مبنای رزومه شغلی فرد، امری جدید برای اکسپرس اِنتری به شمار می آید، اما همچنان با همان رویکرد سابقی که سال ها توسط اداره مهاجرت و استان های کانادا استفاده می شد، صورت می گیرد.

در گذشته، روند کار به این صورت بود، که داوطلبان FSWP باید تحت یک کد ناک (National Occupational Classification) NOC که متقاضیان زیادی برای آن بود، قرار می گرفتند تا واجد شرایط بودن آنها برای اداره مهاجرت محرز شود. اما در حال حاضر به لطف وجود مسیرهای استانی و فدرالی متنوع، متقاضیان از همان آغاز بایستی زیرگروه یک ناک واجد شرایط قرار بگیرند تا بتوانند مسیر مهاجرتی را به طور کلی طی کنند.

از زمان راه اندازی اکسپرس اِنتری در سال 2015، متقاضیان رده های CEC، FSWP و FSTP بر مبنای امتیازهای CRS مدیریت می شدند. پیش از همه گیری کرونا، اداره مهاجرت به طور معمول از داوطلبانی که بیشترین امتیاز CRS را داشتند، دعوت می نمود تا بدون در نظر گرفتن واجد شرایط بودنشان، برای اقامت دائم درخواست نمایند. این رویکرد اداره مهاجرت بر این مبنا بود، که این متقاضیان را بهترین گزینه های موجود برای ادغام در بازار کار این کشور می دید.

آخرین باری که IRCC قرعه کشی اکسپرس اِنتری را برای همه برنامه ها اجرا کرد، دسامبر 2020 بود. در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر 2021، تنها برای متقاضیان واجد شرایط CEC و PNP دعوت نامه صادر نمود. مهم- ترین دلیل انتخاب متقاضیان CEC این است که آنها در خود کانادا هستند، بنابراین درگیر مسئله هایی همچون محدودیت های سفر و موانع مربوط به تدابیر سلامتی و تندرستی در دوران پاندمی نخواهند بود. منطق پذیرش متقاضیان PNP نیز بدین گونه است که اداره مهاجرت از این طریق بتواند به رفع نیازهای بازار کار استان ها یاری رساند.

با اتخاذ رویکردی که بر اساس شغل برای صدور دعوت نامه های اکسپرس اِنتری صورت می گیرد، اداره مهاجرت کانادا، ابزار موثر دیگری برای کاهش کمبود نیروی کارِ این کشور در اختیار دارد. در حال حاضر، اکسپرس- اِنتری به کسانی که استخدام از پیش تنظیم شده در این کشور داشته باشند، 50 یا 200 امتیاز CRS اختصاص می دهد، این در حالی است که امکان دریافت دعوت نامه اقامت دائم این کشور، بدون پیشنهاد شغلی نیز برای متقاضیان میسر است. جالب است بدانید، طبق آمارهای سال 2020، تنها 16 درصد کسانی که موفق به دریافت دعوت نامه شدند، دارای پیشنهاد شغلی در کانادا بودند.

فهرست
سازمان مهاجرتی الوند
ارسال از طریق Whatsapp