کاریابی در کانادا: نحوه استخدام دائم مهاجران توسط کارفرمای کانادایی

 1. صفحه اصلی
 2. navigate_before
 3. کاریابی
 4. navigate_before
 5. کاریابی در کانادا: نحوه استخدام دائم مهاجران توسط کارفرمای کانادایی

اکسپرس اِنتری، سیستم اصلی برای کاریابی در کانادا و مهاجرت کارگران خارجی به این کشور است؛ ولی تنها به کسانی اختصاص دارد که در شغل خود، ماهر و حرفه‌ای شمرده ‌شوند.

آشنایی با سطوح گوناگون کاری در کانادا

پیش از استخدام مهاجران یا اقدام به کاریابی در کانادا، بایستی با سطوح مختلف کاری در این کشور، که با نام “طبقه بندی ملی شغلی” یا (National Occupational Classification) NOC شناخته می‌شود، آشنا شوید. NOC سطح مهارتی شغل‌های گوناگون در یکی از پنج دسته 0، C ،B ،A و D را مشخص می نماید. میزان آموزش های مورد نیاز، آموزش‌های تخصصی شغل دلخواه و میزان تجربه کاری، ملاک‌های تعیین سطح و طبقه آن شغل به حساب می‌آیند. طبق این معیارها و با آگاهی نسبت به این سیستم دسته بندی، می‌توان به آسانی برای گرفتن نیروی کاری مهاجر یا کاریابی در کانادا اقدام نمود.

اکسپرس اِنتری کدام یک از سطوح شغلی را می‌پذیرد؟

سیستم اکسپرس اِنتری تنها سه سطح از 5 سطح شغلی برای کاریابی در کانادا را به رسمیت می‌شناسد، که در ادامه مطلب عنوان می شوند:

سطح شغلی 0: این سطح ویژه مدیران است.

سطح شغلی A: سطح A مربوط به شغل‌هایی است که نیاز به آموزش های دانشگاهی دارند.

سطح شغلی B: شغل‌های فنی و حرفه‌ای که به دوره‌های آموزشی مانند کالج یا کارآموزی نیاز دارند.

اگر کار دلخواه شما در طبقه‌های C و D قرار می‌گیرد، بایستی از راه دیگری به جز اکسپرس اِنتری برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایید. اگر در پی کاریابی در کانادا هستید، خوب است بدانید برخی جزئیات درباره نحوه دسته بندی کارها بر اساس NOC در پایان سال 2022 تغییر خواهد کرد. ولی در حال حاضر اطلاعات دقیقی درباره اینکه چه شغل‌هایی در سیستم اکسپرس اِنتری پذیرفته شده و چه شغل‌هایی پذیرفته نخواهند شد، وجود ندارد؛ با این همه این دگرگونی ها بر روند و فرآیند استخدام کارگران مهاجر تأثیری نخواهد داشت.

اغلب کارفرمایان به (Labor Market Impact Assessment) LMIA نیاز دارند

برای اینکه یک نیروی کار مهاجر در کانادا استخدام شود، در آغاز بایستی به دولت فدرال کانادا ثابت شود که هیچ نیروی کانادایی دیگری، واجد شرایط شغل مورد نظر نباشد. این کار توسط کارفرما انجام شده و نخستین گام برای کاریابی در کانادا به شمار می‌آید. LMIA یا “ارزیابی تأثیرات بازار کار” که توسط نهاد (Employment and Social Development Canada) ESDC انجام می‌شود، همان چیزی است که برای اثبات مورد بالا به آن نیاز خواهید داشت. برای دریافت این ارزیابی، کارفرما بایستی شغل مورد نظر را آگهی نماید؛ ابتدا یک آگهی اصلی برای بانک کار دولت کانادا ارسال نموده و سپس برای دو منبع دیگر نیز آگهی می‌فرستد. پس از آن است که می‌تواند جهت اخذ LMIA اقدام نماید. در این مرحله اگر ESDC با استخدام یک نیروی کار مهاجر موافقت کند، LMIA مثبت توسط کارفرما دریافت می‌گردد.

چگونه کارفرما می‌تواند به نیروی کار برای دریافت امتیاز اکسپرس اِنتری کمک نماید؟

سیستم اکسپرس اِنتری بر اساس امتیازهای متقاضیان عمل می‌نماید. هر چه قدر امتیاز فردی که در پی کاریابی در کاناداست، بیشتر باشد، احتمال پذیرفته شدن او به عنوان مهاجر نیز بیشتر خواهد شد. کارفرما الزامی برای تهیه LMIA مثبت برای نیروی کار خارجی خود ندارد، ولی اگر بخواهد به آن نیروی کار برای پذیرفته شدن در اکسپرس اِنتری کمک نماید، می‌تواند از این طریق به امتیازهای او بیفزاید؛ و در واقع از این راه نشان خواهد داد پیشه ای که متقاضی در آن ماهر است، شغلی است که نیروی کار کانادایی دیگری برای انجام آن وجود ندارد. با این همه متقاضیان حتی بدون پشتیبانی کارفرمایان نیز می‌توانند از راه اکسپرس اِنتری وارد کانادا شوند.

اگر نیروی کار دلخواه کارفرما هنوز شرایط لازم برای پذیرفته شدن در اکسپرس اِنتری و سیستم کاریابی در کانادا را به دست نیاورده باشد، بایستی بررسی شود که آیا می تواند در یکی از این سه مسیر قرار می‌گیرد یا خیر:

 • مسیر تجربه کانادایی
 • برنامه کارگران ماهر فدرال
 • برنامه بازرگانی حرفه‌ای فدرال
ورود به سیستم اکسپرس اِنتری و کاریابی در کانادا

در بخش قبل سه مسیر برای اکسپرس اِنتری معرفی شد. متقاضیانی که واجد شرایط شرکت در یکی از این سه مسیر باشند، می‌توانند برای ورود به اکسپرس اِنتری اقدام نمایند. نخستین اقدام، ایجاد یک پروفایل در سایت مربوط به این سیستم است. پس از آن، فرد بایستی مدارک مورد نیاز را بارگذاری کرده و تمام اطلاعات درخواست شده را ارائه دهد. اعتبار مدارک، سن و … از جمله مواردی است که امتیاز متقاضی را در این سیستم مشخص می نماید. طبق این امتیازها ممکن است فرد برای مهاجرت به کانادا فراخوانده شود.

داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر می‌تواند برای تأیید و پذیرفته شدن در این راه یاریگر باشد، ولی الزامی نیست. در واقع کاریابی در کانادا و داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای کانادایی در یکی از شغل‌های سه گروه اول (گروه‌های 0، A و B) می‌تواند 50 امتیاز مثبت برای متقاضی به همراه داشته باشد. در موارد نادری نیز اگر کد شغلی فرد با 00 آغاز شود، 200 امتیاز مثبت برای او در نظر گرفته می‌شود. توجه داشته باشید که منظور از پیشنهاد شغلی، پیشنهادی است که به گونه تمام وقت و 30 ساعت کار در هفته بوده، همچنین این پیشنهاد باید دست کم تا یک سال پس از دریافت ویزای اقامت دائم، معتبر و مناسب باشد.

دریافت پیشنهاد شغلی بدون LMIA

راهی وجود دارد تا فرد متقاضی کاریابی در کانادا بتواند بدون LMIA مثبت، پیشنهاد شغلی دریافت نماید. اگر فرد، مجوز کار ویژه ای داشته باشد، برای دریافت پیشنهاد شغلی نیازی به LMIA مثبت نخواهد بود. این بدان معناست که کارفرما می‌تواند بدون LMIA قبلی، نیروی کاری را که مجوز اشتغال بدون محدودیت دارد (برای مثال مجوز اشتغال پس از دانش آموختگی)، استخدام نماید. سپس در آینده بایستی برای دریافت LMIA اقدام نماید تا متقاضی بتواند از طریق آن، امتیاز خود را بالا ببرد و این یک مسیر عالی برای کاریابی در کانادا به شمار می‌آید.

با این حساب برای استخدام یک کاندید اکسپرس اِنتری، کارفرما بایستی به شکل زیر عمل نماید:

 • در صورت نیاز LMIA مثبت دریافت نماید
 • سپس یک پیشنهاد کاری کتبی تمام وقت، واجد شرایط LMIA به فرد ارائه دهد که تا یک سال پس از اخذ ویزای اقامت، اعتبار داشته باشد.
چه کسانی برای کاریابی در کانادا به LMIA نیاز ندارند؟

اگر در یکی از گروه‌های زیر قرار می‌گیرید، به LMIA نیاز نخواهید داشت:

 • اگر کارفرما نیروی کارش را پیشتر استخدام کرده باشد، ولی اکنون بخواهد پیشنهاد شغلی را برای یک سال دیگر تمدید کند تا آن ها بتوانند برای اخذ ویزای اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.
 • اگر فرد از قبل به مدت یک سال تمام وقت یا معادل پاره وقت آن، برای کارفرما کار کرده باشد و مجوز اشتغال معتبر داشته باشد، نیازی به دریافت LMIA نیست؛ مجوز اشتغال بایستی به واسطه توافق‌های جهانی مانند (Canada-United States-Mexico Agreement) CUSMA یا توافق های تجاری فدرال استانی و … صادر شده و به طور قانونی معافیت LMIA را تضمین نموده باشد.
آخرین مراحل کار در کانادا و پذیرش در اکسپرس اینتری

اگر به دنبال پذیرش در سیستم اکسپرس اِنتری باشید، کارفرما از شما خواهد خواست تا مواردی مانند نام کارفرما و نشانی او، تاریخ آغاز به کار، کد NOC و شماره LMIA را در پروفایل خود ثبت و به روز نمایید. در اغلب موارد، شما می‌توانید تا زمانی که نتیجه درخواست اکسپرس اِنتری مشخص نشده باشد، به کار کردن در کانادا ادامه دهید، چون کاریابی در کانادا در این مدت محدودیتی برای شما در بر نخواهد داشت.

اما در اغلب موارد، متقاضی باید حدود 9 ماه منتظر بماند تا بتواند اقامت دائم کانادا را دریافت نماید.

فهرست
سازمان مهاجرتی الوند
ارسال از طریق Whatsapp