چگونه تشخیص دهیم که یک پیشنهاد شغلی از کانادا جعلی است؟

  1. صفحه اصلی
  2. navigate_before
  3. کاریابی
  4. navigate_before
  5. چگونه تشخیص دهیم که یک پیشنهاد شغلی از کانادا جعلی است؟

کلاهبرداران بهتر از هر کس دیگری می دانند که جویندگان کار آن قدر در موقعیت حساس و آسیب پذیری هستند، که حتی حاضرند پول و داده های شخصی خود را بدهند تا بتوانند یک پیشنهاد شغلی از کانادا داشته باشند.

در دوران همه گیری کرونا، کلاهبرداری های آنلاین روز به روز بیشتر افزایش پیدا کرده اند. طبق آمارهای منتشر شده توسط (Canadian Association of Fire Chiefs) CAFC در سال 2021 (تا ماه دسامبر) بیش از 68,000 مورد کلاهبرداری آنلاین وجود داشته است. ضرر و زیان حاصل از این آمار بالغ بر 231 میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال 2020، دو برابر افزایش داشته است. مهم ترین سلاح شما در برابر چنین کلاهبرداری هایی، افزایش سطح آگاهی است.

چگونه از کلاهبرداری “پیشنهاد شغلی” اجتناب کنیم؟
یک قانون کلی وجود دارد که اگر فکر می کنید یک پیشنهاد کاری از کانادا آن قدر خوب و ایده آل بوده که در درستی آن شک دارید،شاید حدس شما درست باشد. در اینجا چند نکته که به شما کمک می کند پیشنهاد شغلی جعلی را شناسایی نمایید، پیشنهاد می گردد:

-پیشنهادهای شغلی کانادا از طرف شرکت هایی باشد که شما برای آنها درخواست نداده اید.

 -حرفه ها دستمزد بالایی دارند و شرایط مبهم اشتغال، به نوعی احساسات شما را هدف قرار داده تا به هر نحوی به این شغل فکر کنید.

-ممکن است پیشنهاد شغلی از یک آدرس ایمیل مشکوک برای شما ارسال شده باشد، در این صورت، حتی اگر ایمیل به نام یک شرکت معروف باشد، باز هم به آن ایمیل پاسخ نداده و با یکی از اعضای آن شرکت تماس گرفته، از صحت ایمیل اطمینان حاصل نمایید.

– کلاهبرداران ممکن است از شما بخواهند برای یک پیشنهاد شغلی از کانادا پولی پرداخت نمایید؛ پس بدون شک این را در نظر داشته باشید که چنین مسائلی شامل هیچ گونه پرداخت مالی نبوده و شما را درگیر هیچ گونه فعالیت تجاری نمی نماید.

-ممکن است کلاهبرداران از شما اطلاعات مهمی مانند آدرس یا شماره تامین اجتماعی (Social Insurance Number) SIN را درخواست کنند. یک کارفرمای حقیقی فقط پس از استخدام شماست که درخواست SIN می نماید.

در نهایت، قبل از موافقت با هر چیزی، یک جستجوی ساده انجام داده و تا زمانی که قانع نگشته اید، روی هیچ لینکی کلیک نکرده، به هیچ پیامی پاسخ نداده و چیزی را دانلود نکنید. یک تحقیق سریع و ساده در مورد رزومه و سابقه کاری آن شرکت و فرستنده انجام داده و ببینید وقتی نام آن شرکت را در کنار واژه “کلاهبرداری” در اینترنت جستجو می نمایید، نتیجه ای را به شما نشان می دهد یا خیر. با این حال، اگر باز هم در این مورد شک دارید، می توانید پرونده خود را به CAFC و Better Business Bureau ارجاع نمایید.

روش های موثق دریافت پیشنهاد شغلی از کانادا

اگر در کانادا اقامت دارید، خدمات استخدامی که توسط شهرداری یا استانتان ارائه گشته را بررسی نمایید. اگر یک دانشجوی خارجی هستید، بدین منظور، منبع های دانشگاهی مربوطه را مد نظر قرار دهید. در صورت درخواست آنلاین هم، آن را یکراست به وب سایت شرکت ارسال نمایید. علاوه بر این، شما می توانید منابعی که برای تازه واردان در نظر گرفته شده را نیز بررسی نمایید. اداره امور مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) IRCC، خدمات کاریابی رایگانی را در وب سایت خود در اختیار افراد قرار داده تا متقاضیان، چه در کانادا و چه خارج از کانادا، بتوانند از آن استفاده نمایند. همچنین، یک وب سایتِ بانک کار در کانادا وجود دارد، که کارفرمایان این کشور می توانند برای یافتن استعدادهای محلی و جهانی از طریق این وب سایت اقدام نمایند.

از جمله گزینه های دیگر، بررسی وب سایت هایی استانی است که تحت برنامه مهاجرتی اقیانوس اطلس (Atlantic Immigration Program) AIP هستند. از این راه شما می توانید کارفرمایانی که به دنبال کارگران خارجی هستند را نیز شناسایی نمایید. مورد بعدی، سازمان هایی هستند که در برنامه آزمایشی مهاجرتی شمالی و استانی (Rural and Northern Immigration Pilot) RNIP شرکت می نمایند.

زمان درخواست برای یک پیشنهاد شغلی از کانادا، مطمئن شوید که cover letter و رزومه خود را به درستی آماده کرده اید. به طور معمول، در کانادا اطلاعات شخصی کمتری از فرد متقاضی نسبت به سایر کشورها درخواست می شود. شما بایستی اپلیکیشن خود را درست بر مبنای شغلی که برای آن درخواست می دهید، تنظیم نمایید، پس شرح مفصل آن شغل را بخوانید. به کسی که مسئول استخدام شماست، کامل و دقیق توضیح دهید که چرا شما فرد مناسبی برای این جایگاه شغلی بوده و چه گونه می توانید زمینه های سود آن شرکت را فراهم نمایید. در عین حال سابقه شرکت را نیز به دقت بررسی کرده تا مطمئن شوید که آیا شرکت خوبی را برای کار خود برگزیده اید یا خیر.

در آخر اینکه حتی اگر خود را آن گونه که باید و شاید واجد شرایط موقعیت شغلی مورد نظر نمی دانید، باز هم درخواست خود را ارسال نمایید؛ کارفرمایان دلایل بسیار زیادی برای استخدام یک فرد دارند که ممکن است در وب سایت آن شرکت نیز نوشته نشده باشد.

فهرست
سازمان مهاجرتی الوند
ارسال از طریق Whatsapp